Wystarczy 10 osób (a dla spółdzielni socjalnych czy rolniczych tylko 5), które staną się założycielami.
Spółdzielnia musi posiadać statut, czyli dokument określający jej cele oraz zasady działania. To w nim określicie na przykład jak można stać się członkiem spółdzielni i jakie są maksymalne proporcje płacowe.
Pamiętaj, że nie musicie pisać statutu od nowa, możecie oprzeć się na statucie podobnej spółdzielni i dostosować go do swoich potrzeb albo skontaktować się z nami - z przyjemnością pomożemy.
Po uchwaleniu statutu składacie deklaracje członkowskie, na podstawie których Wy i inne osoby mogą stać się członkami spółdzielni.
Wybieracie Radę Nadzorczą (min. 3 osoby) i Zarząd, czyli organy, które będą reprezentować Waszą spółdzielnię - między innymi zajmą się jej rejestracją w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).
Aby zarejestrować spółdzielnię w KRS należy mieć 4 dokumenty:
Do działalności w obrocie prawnym potrzebujecie jeszcze:
Te podstawowe wymogi do założenia spółdzielni uzupełnione będą przez kilka bardziej szczegółowych, w zależności od tego jaką spółdzielnie zakładacie (np. spółdzielnie socjalne działają na podstawie przepisów odrębnej ustawy). Teraz jednak nie musicie się tym martwić, najważniejsze to zacząć działać, pierwsze kroki wyznaczą kolejne i zanim się zorientujecie, będziecie ekspertami spółdzielczości!